• PRO EDUCO v STEEL ARÉNE

• Dňa 6. decembra na sv. Mikuláša sa žiaci III.U a IV.U triedy zúčastnili 12. ročníka Medzinárodného veľtrhu vzdelávania PRO EDUCO v STEEL ARÉNE v Košiciach.

Pre tých študentov, ktorí uvažujú o ďalšom štúdiu, boli pripravené prezentácie vysokých škôl a univerzít zo Slovenska i Čiech (Košice - Technická univerzita a UPJŠ, Prešov – Prešovská univerzita, Zvolen – Technická univerzita vo Zvolene, Banská Bystrica – Univerzita Mateja Bela, Trenčín – Univerzita Alexandra Dubčeka Trnava – Trnavská univerzita, Bratislava – Univerzita Komenského, Brno – Masarykova univerzita, Praha – Karlova univerzita, Ostrava - OU, Zlín – Univerzita Tomáše Bati, Liberec...)

Pre študentov, ktorí plánujú po ukončení štúdia uplatnenie na trhu práce boli pripravené prezentácie a workshopy niekoľkých renomovaných zamestnávateľov (U.S.Steel Košice, Magna Getrag Ford Transmission, Magneti Marelli, U-Shin, Honeywell, T-Systems, Železnice SR, Svet zdravia, Východoslovenská energetika, Lidl, Kaufland, DM Drogérie market...)

Študenti, ktorí majú záujem o štúdium či prácu v zahraničí prípadne doplnkové formy mimoškolského vzdelávania našli na veľtrhu hneď niekoľko takýchto inštitúcií (Slovenská akademická a informačná agentúra, Kanadské veľvyslanectvo – štúdium v Kanade, Student Agency, Information planet, Interstudy...)

Okrem vyššie spomenutých prezentácií študenti mali záujem o testovanie úrovne IT zručností, testovanie z anglického a nemeckého jazyka, či interaktívnu expozícia Slovenského technického múzea.

Účasť na tomto veľtrhu pomáha študentom pri rozhodovaní kam po strednej a pri hodnotení svojich budúcich možností.

Autor: Ing. Valéria Jurčová

• Mikuláš v ELBE

• Vianočná výzdoba, zapálené sviečky na adventnom venci a hudba s vianočnou tematikou podčiarkovali atmosféru mikulášskeho dňa na našej škole. Pri vstupe do školy nás všetkých vítala pani zástupkyňa Mgr. Karina Kováčová a pani riaditeľka centra voľného času Ing. Eva  Hužvárová. Pridal sa aj Mikuláš, čert a anjel a nechýbali ani sladkosti. Žiakom sa rozžiarili očká a pri hudbe si zaspievali, zatancovali a pospomínali aj na mikulášske básničky. Takéto pozastavenie sa pred blížiacimi vianočnými sviatkami je tradíciou našej školy. Je to veľmi milá udalosť, pomocou ktorej sa upevňujú priateľstvá žiakov , spájajú sa triedne kolektívy a udržiava sa mikulášska tradícia. Pri organizovaní tohto podujatia sa podieľa aj ŽŠR našej školy, na čele s koordinátorkou ŽŠR Bc. Ľudmilou Lendackou.

Autor: Bc. Ľudmila Lendacká

• Elbáci tvorili na Štrbskom Plese

• Škola - to nie je iba sedenie v lavici a písanie poznámok, ale aj spoznávanie krás našej prírody. V  pekný tretí decembrový deň sme sa zúčastnili literárnej exkurzie po stopách spisovateľky Maši Haľamovej. Cesta vlakom bola príjemná. Z rýchlika sme vystúpili priamo v Štrbe a odtiaľ sme sa zubačkou odviezli až na Štrbské Pleso. Pre niektorých študentov už samotná cesta vlakom  bola prvou skúsenosťou. O to krajší pohľad sa nám všetkým naskytol počas cesty. Už zo zubačky sme obdivovali mohutné tatranské štíty, ich majestátnosť a rôzne prírodné zákutia. Na Štrbskom Plese sa začala naša exkurzia. Cestou okolo jazera sme narazili aj na Vilu Marínu – pamätný dom Maši Haľamovej, jej pamätnú tabuľu. Tam sa študenti prostredníctvom nás učiteliek dozvedeli o živote a diele tejto známej spisovateľky. Okrem spomínaných literárnych poznatkov sa študenti zapojili do fotografickej súťaže pod názvom „Moje Tatry“. Podmienky im podrobnejšie vysvetlila p.uč.Mňahončáková. Študentom boli zadané aj úlohy z literatúry, ktoré sa bytostne týkajú života a diela Maši Haľamovej. Cesta okolo jazera Štrbské pleso sa v tento deň stala pre našich elbákov mimoriadnou, keďže sa zapojili do literárnej a fotografickej súťaže. Veríme, že sa nám dostanú do rúk pekné a zaujímavé práce, ktoré budú osobitne vyhodnotené. Cesta domov nám ubehla veľmi rýchlo. Vo vláčiku sme si aj trocha oddýchli a niektorí aj prespali celú cestu. Náš elbácky výlet bol mimoriadne vydarený, s prijemnými zážitkami sme sa tak mohli vrátiť domov. Veríme, že do Tatier ešte pocestujeme a strávime spolu so študentami pekné chvíľky v nádhernej prírode.

PhDr.Andrea Marušinová
            Mgr. Mirka Marcinková
            Mgr.Silvia Mňahončáková

• Olympiáda v ruskom jazyku

• Celý 48. týždeň sa niesol v olympijskom duchu. Dňa 28. novembra sa ešte konalo školské kolo olympiády v ruskom jazyku. Tohto podujatia sa zúčastnilo 8 žiakov (triedy: I. U, II. U, IV. U). Žiaci preukázali svoje jazykové znalosti v rámci nasledujúcich úloh: počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a test z kulturológie. Víťazné pozície obsadili žiaci II. U a I. U – 1. miesto Daniel Minďár, 2. miesto Annamária Pavlišinová, 3. miesto Erika Forišová.

Víťazom blahoželáme.

Autor článku: Ing. Iryna Leshko, PhD.