Školský poriadok predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu žiakov, ich zákonných zástupcov, pedagogických i ostatných zamestnancov školy. Zákonným zástupcom sa rozumie rodič žiaka, iná fyzická osoba ako rodič, ktorá má žiaka zvereného do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, poručník, opatrovník alebo zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody.
Školský poriadkok má v rámci dokumentácie školy osobitné postavenie, pretože definuje normy spolužitia a kooperácie školského kolektívu detí a žiakov, ich zákonných zástupcov, pedagogických a odborných zamestnancov i ostatných zamestnancov. Východiskom vypracovania školského poriadku sú všeobecne záväzné právne predpisy, pričom znenie školského poriadku nie je v rozpore s nimi a nestanovuje adresátom také povinnosti, ktoré nemajú oporu v právnych predpisoch. Pôsobnosť školského poriadku sa vzťahuje len na činnosť Súkrmonej strednej odbornej školy ELBA a výchovno-vzdelávaciemu procesu vrátane akcií usporiadaných školou. V tomto zmysle školský poriadok neupravuje voľný čas žiakov či iné aktivity, ktoré s činnosťou školy a využívaním jej priestorov nijako nesúvisia.
1. Prílohou Školského poriadku Súkromnej strednej odbornej školy ELBA sú Štandardy dodržiavania zákazu segregácie. Uplatňovanie týchto Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní pre školy a školské zariadenia v zmysle školského zákona znamená zavedenie a dodržiavanie pravidiel, princípov a postupov na predchádzanie segregácie, identifikáciu rizika segregácie a nápravu segregačného konania, pokiaľ bolo indikované na základe kontroly. Právna záväznosť Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní vyplýva z § 145 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon): „Práva ustanovené týmto zákonom sa zaručujú rovnako každému uchádzačovi, dieťaťu, žiakovi a poslucháčovi v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelaní ustanovenou osobitným predpisom. Škola alebo školské zariadenie pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní postupuje podľa štandardov, ktoré vydáva a na svojom webovom sídle zverejňuje ministerstvo školstva. Tieto štandardy sú záväzné pre vypracovanie školského poriadku.“
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie: https://www.minedu.sk/data/att/a3f/31683.50af19.pdf
Identifikácia rizika segregácie:
- Škola využije na identifikáciu uplatňovania Štandardov postup uvedený v kapitole 3 „Nástroj na sebahodnotenie školy“ v metodickom materiály - Spolu v jednej lavici: Spolu_v_jednej_lavici.pdf
- MŠVVaM SR identifikuje riziko segregácie prostredníctvom Monitoringu rizika segregácie, ktorý realizuje Inštitút vzdelávacej politiky (MŠVVaM SR).
Dodržiavanie štandardov
- Postup podľa znenia jednotlivých Štandardov a vypracovaného Plánu v zmysle odporúčaní v Časti B „Praktická časť“ Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní znamená realizáciu preventívnych opatrení na znižovanie vzniku rizika segregačných situácií; realizáciu opatrení na odstránenie situácií s potenciálom segregácie identifikovaných v Pláne a nápravu zistených nedostatkov.
Kontrola uplatňovania štandardov
- Kontrola uplatňovania Štandardov prostredníctvom inšpekčnej činnosti Štátnej školskej inšpekcie je indikovaná na základe Monitoringu rizika segregácie. V prípade identifikácie rizika segregácie, Štátna školská inšpekcia postupuje podľa platnej legislatívy a škole alebo školskému zariadeniu uloží opatrenia, napr. povinnosť pre riaditeľa/riaditeľku a/alebo zriaďovateľa vypracovať Plán odstránenia segregácie.
Náprava konania:
- Návrhy riešení predchádzania a odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú zmien postojov a hodnotového nastavenia všetkých aktérov výchovno-vzdelávacieho procesu a príčin a problémov podľa stanovenej typológie situácií s rizikom segregácie vo výchove a vzdelávaní, v ktorých sa segregácia môže prejavovať v špecifických podmienkach SR.
- Prehľad rôznych dostupných metodických materiálov ministerstva školstva, vzdelávacích aktivít a podujatí, webových stránok, užitočných kontaktov a iných podporných materiálov MŠVVaM SR zverejňuje a pravidelne aktualizuje na webovom sídle ministerstva školstva v časti Desegregácia: www.minedu.sk/desegregacia.
Uplatňovanie Štandardov slúži ako preventívne opatrenie na identifikáciu potenciálnych rizík segregácie a vytvára predpoklad pripravenosti konať smerom k odstráneniu potenciálnej segregácie, ak k nej dôjde. Pri prevencii segregácie škola uplatňuje Štandardy predovšetkým prostredníctvom vykonávania preventívnych opatrení na zníženie rizika segregácie. Tieto opatrenia sú načrtnuté v Metodickej príručke desegregácie vo výchove a vzdelávaní.
2. Dodatok č.1 k Školskému poriadku SSOŠ ELBA:
Dodatok1_STANDARDY_DORZIAVANIA_ZaKAZU_SEGREGaCIE_SSOS_ELBA(3).pdf
PRAKTICKÉ NÁSTROJE A ODPORÚČANIA PRE ZVLÁDANIE KRÍZOVEJ UDALOSTI
Odborné postupy v pedagogickej a poradenskej praxi, ktoré poskytnutú stručné, no komplexné návody ako postupovať v prípade potreby poskytnutia odbornej starostlivosti.