Posúvaním vlastných hraníc a otváranie nepoznaných dverí našim žiakom je cieľom každého pedagóga. Ukázať nové cesty a možnosti budúceho vzdelávania sa stávajú prioritou, čím sa žiakom našej školy dostáva príležitosť navštíviť miesta, ktoré sú pre verejnosť takmer neprístupné. Jedna z takýchto možností bola návšteva Fakulty výrobných technológii v Prešove, konkrétne Katedry priemyselného inžinierstva a informatiky v Prešove.
Po dohode SSOŠ ELBA a dekanátom fakulty sa práve tieto dvere otvorili našim študentom, kde mali možnosť nahliadnuť do tajov najnovších technológií a výskumných laboratórií. Hneď v úvode nás srdečne privítal vedúci katedry doc. Michal Balog CSc. , ktorý nás uviedol do školskej auly.
Po úvodnom príhovore sa žiaci presunuli do laboratórií, kde ich čakali Ing. Jozef Husár PhD. a Ing. Kamil Židek PhD. Tu mali žiaci možnosť vyskúšať si najnovšie technológie. Poslaním laboratórií je predovšetkým realizovať experimentálne činnosti orientované na riadenie a zlepšovanie manažérskych procesov vo výrobných prevádzkach. Širší odborný záber laboratórneho potenciálu katedry má za cieľ poskytnúť študentom realizovať experimentálny výskum ako aj výskum v reálnych podmienkach z oblasti, ktoré patria do náplne študijných programov.
Laboratórium modelovania a simulácie výrobných procesov poukazuje a učí študentov ako využívať simulačné nástroje pri modelovaní a optimalizácií výrobných procesov. Študenti sa naučia ako správne simulovať vo virtuálnom prostredí výrobné pracoviská, linky a prevádzky. Pri simuláciách sa dodržiavajú princípy ergonómie, efektivity a účelnosti. Výhodou je, že študenti dokážu pracovať a zameriavať sa na využitie priestoru, strojov, dopravných zariadení a pracovníkov. Celá exkurzia bola popretkávaná ekonomickou problematikou, ktorá má neoddeliteľné zastúpenie nielen v obchodnej činnosti, ale dotýka sa nás každodenne aj v súkromnom život.
Laboratórium informačných systémov umožňuje študentom využitím softvérových simulačných nástrojov vytvárať prípadové štúdie, tvorbu manuálov pre využiteľnosť IS v moduloch ako aj simulovať vplyv nových trendov v informačných technológiách so zameraním na bezpečnosť informačných systémov.
Laboratórium mechatroniky, kybernetiky a umelej inteligencie poskytol študentom nielen nahliadnuť, ale si aj vyskúšať v praxi ovládanie robota alias ,, dvojča“ vo virtuálnom svete.
Aká by to už bola exkurzia bez spokojného ukončenia. V závere nechýbal teplý čaj a utuženie vzťahov pedagógov a žiakov v študenstkom prostredí.
Týmto chcem poďakovať rovnako vedeniu školy ELBA za uvoľnenie žiakov z vyučovania, kolegom ktorých som obral o vyučovacie hodiny, ako aj vedeniu TUKE za skvelú prednášku a priestory, kolegyni Mgr. Radke Mikolajovej, MBA za pedagogický dozor a v neposlednom rade všetkým študentom za disciplinovanosť a účasť.