Posledný aprílový deň sa každoročne na školách ELBA viaže s ľudovou tradíciou "stavania mája".
STAVANIE MÁJA
Príď sa aj tento rok zabaviť na náš tradičný MAJÁLES!
Príď sa aj tento rok zabaviť na náš tradičný MAJÁLES!
Čakajú na teba tvoji spolužiaci, skvelá hudba a tanec, výborné jedlo a zaujímavé ceny v tombole.
Obleč si niečo pekné a poď tancovať!
Vidíme sa 9. mája 2019 o 18.00 v Šport Pube na Solivare (vstupné 10eur).
Žiacka školská rada S SOŠ a S SŠŠ
Veľkonočné prázdniny
Vedenie školy oznamuje, že od 18. apríla (štvrtok) do 23. apríla (utorok) sú veľkonočné prázdniny.
Začiatok vyučovania po prázdninách je 24. apríla (streda).
Všetkým žiakom, rodičom, kolegom a priateľom školy prajeme príjemné a veselé prežitie Veľkonočných sviatkov.
Mgr. Romana Birošová
Mgr. Karina Kováčová
Oznam vedenia školy
Vedenie školy pripomína maturantom, že PČOZ sa bude preberať v kancelárii zástupkyni školy dňa 17. apríla (od 13.00 hod.).
Každý maturant svoju prácu odovzdá v hrebeňovej väzbe 2x a 1x na CD.
Odvozdanie práce – projektu po tomto termíne bude mať vedenie školy za to, že neboli splnené podmienky k účasti na riadnom termíne ústnej formy internej časti (ÚF IČ) MS 2019.
Art terapia a workshopom zamerané na rozvoj tvorivosti, kreativity a originálnosti
Umenie v dnešnej dobe má mnoho podôb, spôsobov prezentácie a možností, ako pomáhať zlepšiť kvalitu nielen života, ale i vyučovacieho procesu, rozvíjať talent, kreativitu a originálnosť žiakov. Deň 28. marec sa do pamäte študentov zapíše ako deň nových umeleckých zážitkov, poznatkov o umení, o umení liečiť a o spôsoboch liečby umením – o art terapii. Exkurzia mala za cieľ využiť nové súčasné a najnovšie poznatky spôsoby rozvoja talentu, originálnosti a kreatívnom vyjadrovaní sa vo výtvarnom umení. Exkurziu pre študentov pripravil magister umenia Kamil Jurašek spolu s certifikovanou art terapeutkou PhDr. Ivanou Pančákovou. Táto šikovná a etablovaná výtvarníčka Prešovského regiónu si pre študentov pripravila prednášku o art terapii, o originálnom prístupe k tvorbe a predovšetkým zaujímavý tvorivý workshop, ktorý bol zameraný na rozvoj predstavivosti, kreativity a originálnosti vo výtvarnom umení. Po veľmi zaujímavej prednáške o art terapii teda nasledoval tvorivý workshop na tému maska, v ktorom mal každý študent vytvoriť svoju vlastnú masku z papiera, ktorú mohol ľubovoľne strihať, kresliť, maľovať, dolepovaním rôznych materiálov zväčšovať, meniť a individuálne kreovať tak, ako to cíti. Predstavivosť a hravosť viedla pohyby rúk a mozgových závitov študentov do rôznych zákutí mysle, imaginatívnosti a fantázie. Výsledkom boli originálne masky, ktoré si študenti po skončení workshopu mohli zobrať domov a čerpať z informácií, o ktoré sa so žiakmi umelkyňa podelila.
Týmto sa chceme v mene študentov poďakovať predovšetkým PhDr. Ivane Pančákovej, za jej ústretovosť, inšpiráciu a odbornú pripravenosť.
Autor článku: Mgr. Art Kamil Jurašek
25
Výstava výtvarných prác žiakov v Kokošovciach
Dňa 2. apríla o 15.00 hod. sa v kultúrnom dome v obci Kokošovce konala výstava výtvarných prác žiakov Súkromnej strednej odbornej školy ELBA Prešov, študijných odborov úžitková maľba, konzervátorstvo a reštaurátorstvo a propagačná grafika pod vedením vyučujúceho Mgr. E. Sosu. Vernisáže výstavy sa zúčastnil p. starosta Mgr. Miroslav Skička, občania Kokošoviec, zriaďovateľ
S SOŠ ELBA Ing. Emil Blicha a vedenie S SOŠ ELBA, S ZUŠ ELBA a žiaci S SOŠ ELBA. Prihovoril sa aj p. starosta Mgr. Miroslav Skička a kurátorka Mgr. Miroslava Marcinková otvorila výstavu, ktorá potrvá do 11. apríla. Jej cieľom je kultúrne prispieť umeleckou tvorbou.
Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí pomohli zrealizovať výstavu. Tešíme sa na spoluprácu s obcou Kokošovce.
Autor článku: Mgr. Eduardo Sosa
18
Oznam - prijímacie skúšky pre školský rok 2019/2020
Vedenie školy oznamuje záujemcom o štúdium umeleckých študijných odborov, že dňa 15. apríla 2019 sa na našej škole uskutočnia prijímacie skúšky pre školský rok 2019/2020 na overenie špeciálnych schopnosti, zručnosti alebo nadania – talentové skúšky. Podmienky prijatia sú bližšie špecifikované v Kritériách pre uchádzačov.
Prešov a jeho história očami našich študentov
Pondelkové popoludnie sme si vyhradili na spoznávanie histórie nášho krásneho mesta a výstupu na vyhliadkovú vežu v centre. Vďaka príjemnému počasiu sa nám naskytol krásny výhľad na celé mesto z vtáčej perspektívy. Na našich potulkách sme nezabudli ani na zaujímavé historické pamiatky a prehliadka bola obohatená informáciami o rôznych podujatiach, ktoré sa v meste každoročne organizujú.
PhDr. Andrea Marušinová
28. marec - Deň učiteľov
Každoročne si pripomíname významný sviatok pedagógov: 28. marec - Deň učiteľov.
Už od útleho detstva sa podieľajú na formovaní našej osobnosti spolu s rodičmi, učitelia a výchovní pracovníci. Nie je to ich zamestnanie, ale povolanie, poslanie, ktoré vykonávajú s láskou a pokorou na vysokej odbornej úrovni. Každý z nás si rád spomína na svojich učiteľov. Do 1. ročníka sme prišli ako nepopísané listy a vy ste nás trpezlivo a pomaly viedli cestičkami poznania, zapoľovali v nás záujem. Pozorným zrakom sledovali naše úspechy i nezdary. S rešpektom i obavami sme prichádzali až do 4. ročníka. Mnohí z nás si kládli tieto otázky: Zvládnem to? Budem sa vedieť vysporiadať s novými predmetmi, s novými učiteľmi, s maturitou? Aká bude moja nová triedna učiteľka?
Všetky tieto pochybnosti sa rozplynuli ako dym, vďaka našim triednym učiteľom i ostatným učiteľom. Stali sme sa ich deťmi, o ktoré sa s láskou a pochopením starajú. Snažia sa nám primeranými formami a metódami priblížiť to nové vo svete vedy, techniky, estetiky či umenie, aby sme boli nielen múdri, ale aj dobrí, chápaví k problémom iných, láskaví a ochotní pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Uvedomujeme si, že práca učiteľov je veľmi náročná a zodpovedná. Dnešný deň nám dáva príležitosť, nám žiakom poďakovať sa všetkým, ktorí sa snažia urobiť z nás zodpovednejších a vzdelanejších. Týmto im chceme vyjadriť našu úctu a veľké uznanie.
Niekto múdry kedysi povedal: „Kto chce zapaľovať, musí sám horieť.“. Tieto slová v plnej miere platia o učiteľoch našej školy. Dávajú nám zo seba to najlepšie. My im sme a budeme vďační za všetko, čo pre nás urobili a ešte urobia. 28. marec je deň, keď si pripomíname významného učiteľa národov Jána Amosa Komenského.
Využívame túto slávnostnú chvíľu a želáme všetkým učiteľom veľa pevného zdravia, spokojnosti v rodinách, aby sa každý deň do školy tešili a domov odchádzali spokojní s výsledkami svojej práce a „aby ste horeli čo najdlhšie“.
Jakub Lejko
predseda ŽŠR a všetci žiaci školy8
Exkurzia spojená s prednáškou pre študentov v Šarišskej galérii
Súčasné výtvarné umenie mladšej generácie autorov zo zemplínskeho regiónu je názov výstavy, ktorá sa nachádza v týchto dňoch v priestoroch Šarišskej galérie. Deň 21. marec bol pre študentov 1. a 2. ročníka plný umeleckých zážitkov a nových poznaní z oblasti výtvarného umenia. Exkurzia ich zaujala nielen výstavou, ale aj prednáškou, ktorú si pre nich pripravila Mgr. Astrid Derfiňáková, ktorá ich previedla históriou umenia nielen vo svete, ale aj v Prešove. Po vyčerpávajúcej prednáške aj o umeleckých zbierkach, obrazoch, obsahu a formách umeleckých diel, sa študentov ujala odborná pracovníčka Šarišskej galérie Mgr. Ľubica Kotálová, ktorá ich previedla celou aktuálnou výstavou a neskôr im predviedla ako prebieha rozbor umeleckého diela, do ktorého sa zapájali aj samotní študenti.
Týmto sa chceme v mene študentov našej školy poďakovať zamestnancom Šarišskej galérie, za ich ústretovosť, odbornú pripravenosť a príjemne umelecký deň.
Autor článku: Mgr. Silvia Mňahončáková
17
Školské kolo v dekoratívnom líčení
Dnes, v piatok 22. marca žiačky všetkých ročníkov študijného odboru Kozmetička a vizážistka zabojovali v 9. ročníku školského kola v dekoratívnom líčení. Vyučujúce odborných predmetov Mgr. Renáta Nováková a Bc. Ľudmila Lendacká zvolili dve témy pre súťažiace. Prvou témou bol „Rokový festival“- fantazijné líčenie a druhou témou bola „Parížska elegancia“ – večerné líčenie. Dievčatá mali k práci vyčlenený súťažný čas, v ktorom museli zvládnuť líčenie a konečnú vizáž svojich modeliek. Porota prísnym okom hodnotila diela súťažiacich, bolo to veľmi vyrovnané a bodové hodnotenie veľmi tesné.
Víťazkou prvej disciplíny sa stala Diana Sabolová, na druhom mieste sa umiestnila Zuzana Čajová a tretie miesto obsadila Natália Mitríková.
V druhej disciplíne si prvé miesto vybojovala Ivana Kandráčová, druhé miesto obsadila Annamária Pavlišinová a na treťom mieste sa umiestnila Silvia Velebírová.
Porota udelila aj zvláštnu cenu a to za získania najvyššieho počtu bodov od poroty v porovnaní oboch disciplín. S najväčším počtom bodov sa absolútnou víťazkou v tomto 9. ročníku stala Ivana Kandráčová v disciplíne „Parížska elegancia“.
Hlavným cieľom súťaže je dať priestor dievčatám, aby si zmerali svoje sily a aby predviedli svoj talent a preukázali, čo sa počas štúdia naučili.
Víťazkám srdečne blahoželáme, modelkám ďakujeme a tešíme sa na ďalší jubilejný desiaty ročník súťaže.
Mgr. Romana Birošová, riaditeľka
55
Marec - mesiac knihy 2019
„Za všetko, čo je vo mne dobré, vďačím knihe.” Maxim Gorkij
„Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.”
„Knihy sú otvorené dvere do čarovného sveta.”
„Človek, ktorý číta, prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečítal, prežije iba jeden.”
Tretí mesiac v kalendárnom roku sa nám obvykle spája nielen s príchodom jari, ale hlavne s tým, že si pripomíname význam kníh v našom živote. Marec bol od roku 1955 vyhlásený za mesiac knihy, a to na počesť Mateja Hrebendu, významného buditeľa, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry.
V rámci tohto mesiaca učitelia slovenského jazyka a literatúry naplánovali pre žiakov veľmi zaujímavé aktivity, ktoré sú venované podpore čítania, rozširovaniu slovnej zásoby a rozvíjaniu komunikačných schopností žiakov.
1. Deň čitateľskej gramotnosti – vyučovacie hodiny venované rozvoju čitateľskej gramotnosti a rozvoju tvorivého čítania (puzzle, kolektívne písanie, mapa, poprehadzované verše, hra - čo mám na chrbte, kocka...)
2. Číta celá Elba - tiché a hlasné čítanie počas 2 minút
3. Najrýchlejší čítač – súťaž žiakov v hlasnom čítaní
4. Knihomoľ školy – koľko kníh si prečítal?
5. Dobre vedieť! - súťažno-zábavný literárny kvíz
6. Milujeme literatúru – čítanie a prezentácia literárnych ukážok
7. Ako sa robí interview? – interview so zaujímavou osobnosťou
8. Výstava kníh – v priestoroch školy počas celého mesiaca marec
9. Beseda o knihe – výber knihy podľa ročníka
10. Návšteva knižnice- žiaci sa zúčastnia návštevy knižnice
11. Literárne dielo ako emoji – názvy slovenských a svetových literárnych diel zašifrovaných do emoji; súťaž
V mesiaci knihy je top akciou školy krajské kolo súťaže „Za krásu slová“, kde sme aj my spoluorganizátorom spolu s Maticou slovenskou a Odborom školstva PSK. Táto súťaž si zaslúži zvláštnu pozornosť, pretože sa uskutoční už jej 21. ročník a podporuje u mladých ľudí vzťah k nášmu krásnemu slovenskému jazyku.
Relax s hudbou a hviezdna obloha
Hudba pod hviezdnou oblohou, Antonio Vivaldi a jeho Štyri ročné obdobia spríjemnili večer našim študentom v rámci krúžku slovenského jazyka na jednom z predstavení v Planetáriu a hvezdárni v Prešove. Ide o známe hudobné dielo skladateľa žijúceho na prelome 17.a 18. storočia. Študenti sa tak mohli oboznámiť s Vivaldiho hudbou a výtvarnými dielami majstrov baroka. Program splnil svoj cieľ, poskytol nám všetkým nielen oddych, ale aj relaxáciu v príjemnom prostredí pod umelou hviezdnou oblohou. Cesta na internát nám ubehla rýchlo a svoje dojmy z predstavenia si študenti medzi sebou veselo rozprávali. Veľmi sa teším, že naši ukrajinskí študenti sa chcú aj naďalej zdokonaľovať v slovenskom jazyku a radi pôjdu aj na iné kultúrne a športové podujatie v blízkej dobe.
PhDr.Andrea Marušinová
Stužková slávnosť IV.U
Akoby to bolo včera, keď sme ako prváci stáli pri bránach našej školy. Štvrtý ročník sa nám zdal tak vzdialený, nehovoriac o stužkovej. Ubehlo to veľmi rýchlo a 1. februára 2019 sme stáli pred svojimi rodičmi, učiteľmi v oblekoch a krásnych šatách. Už pri prvých príhovoroch sa nám vtisli slzy do očí, pretože sa nám pripomenuli okamihy strávené v školských laviciach. Na tvárach hostí sme vyčarili úsmev vďaka programu, ktorým sme sa snažili pobaviť všetkých prítomných, no aj po jeho skončení zábava pokračovala až do ranných hodín. Veríme, že naša stužková nám zostane v našich srdciach čo najdlhšie.
Žiaci IV.U
36
Elbáci na Hrebienku
Tesne pred nástupom na vytúžené jarné prázdniny sme sa vybrali na exkurziu do Vysokých Tatier. Cieľom našej cesty bol pôvodne Hrebienok a návšteva Tatranského ľadového dómu, ktorý bol spojený s fotografovaním nádherných objektov zo snehu a ľadu. Cesta vlakom bola príjemná. Z rýchlika sme vystúpili priamo v Poprade a odtiaľ sme sa tatranskou železnicou odviezli až do Starého Smokovca. Počas cesty sa nám všetkým naskytol čarovný pohľad na samotné Tatry. Obdivovali sme mohutné tatranské štíty, ich majestátnosť a čaro zasneženej prírody. Naša pešia túra sa začala na turistickom chodníku popri dráhe Pozemnej lanovky (cca 2,4km) v čase približne 40 minút. Samozrejme, že sme sa počas cesty viackrát zastavili, aby sme precítili čaro zimnej rozprávky.
Prvou zastávkou bol Tatranský ľadový dóm, kde si študenti krátili chvíle fotografovaním ľadových sôch a výhľadov priamo z Hrebienka. Keďže sme poriadne vyhladli, najedli sme sa na Bilíkovej chate. Neskôr sme v našej turistike pokračovali smerom na Rainerovu chatu, ktorá sa môže pýšiť prívlastkom – prvá a najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Práve ju v roku 1863 postavil chatár Ján Juraj Rainer. Keďže je chata ľahko prístupná aj z Hrebienka, spolu so študentami sme sa chceli prejsť a pokochať sa nádhernou scenériou Studených dolín.
Ďalšou zastávkou boli prekrásne vodopády Studeného potoka, kde sme sa nechali uniesť tatranským pokojom a nadýchali sa aj čerstvého horského vzduchu. Zaujímavým momentom Rainerovej chaty je povestný snehový betlehem, ktorý sme si vyfotili z každej strany. Aj keď nás naše topánky nie vždy poslúchali, túra sa nezaobišla bez drobných pádov či pošmyknutia, napriek tomu sme to brali s humorom. Čo tam vadí, keď ma šmýka? Hlavné je, že sme sa nasmiali a spríjemnili si tak jeden pekný školský deň. Cestou z Hrebienka sme však poriadne vyhladli a vysmädli. Svoju turistiku sme ukončili v útulnej kaviarničke ešte pred odchodom vlaku do Popradu.
Okrem spomínaných zážitkov sa študenti zapojili do fotografickej súťaže pod názvom Pohľady z Hrebienka. Podmienky im podrobnejšie vysvetlila p. uč. Mňahončáková. Študentom bola zadaná slohová téma Môj deň na Hrebienku s cieľom porozprávať svoje zážitky. Cesta na Hrebienok sa v tento deň stala pre našich elbákov mimoriadnou, keďže sa zapojili do literárnej a fotografickej súťaže. Veríme, že sa nám dostanú do rúk pekné a zaujímavé práce, ktoré budú osobitne vyhodnotené. Cesta vlakom domov prebehla bez problémov, tam sme si aj trocha oddýchli a niektorí aj pospali. Náš elbácky výlet sa šťastne skončil, odniesli sme si veľa príjemných zážitkov a veríme, že do Tatier ešte pocestujeme.
PhDr. Andrea Marušinová
Mgr. Silvia Mňahončáková
12
Interbeauty Bratislava
Dňa 8.2.2019 sa konal medzinárodný veľtrh kozmetiky Interbeauty v areáli Incheba Expo Bratislava. Súčasťou veľtrhu bola súťaž v dekoratívnej kozmetike Interbeauty Trophy 2019, ktorej sme sa zúčastnili.
Vyhlásené boli 2 témy - „Využi potenciál červenej“ a „ Kráľovské svadby – Lady z Windsoru“.
V téme „Využi potenciál červenej“ súťažila žiačka 2.U triedy Silvia Velebírová s modelkou Viktóriou Michňákovou. V záplave červenej naša modelka žiarila a veľmi dobre sa predviedla s make - upom od Silvie.
V téme „Kráľovské svadby – Lady z Windsoru“ súťažila žiačka 2.U triedy Annamária Pavlišinová s modelkou Katarínou Berešovou. Obidve boli úspešné a získali v tejto téme 3. miesto.
My, učiteľky odborných predmetov Renáta Nováková a Ľudmila Lendacká, ktoré sme ich na súťaž pripravovali, sme sa tešili spolu s nimi, je to pre nás krásna spätná väzba a zároveň povzbudenie do ďalšej práce.
Autor článku: Bc. Ľudmila Lendacká
7
Oznam riaditeľky školy
Dňa 29. januára sa uskutoční klasifikačná porada školy za 1. polrok šk. roku 2018/2019 pre žiakov denného a externého štúdia. Žiaci budú dostávať za 1. polrok Výpisy z klasifikácie, ktoré im odovzdajú triedni učitelia na 5-tej vyučovacej hodine dňa 31. januára - štvrtok.
Dňa 1. februára – piatok, sú polročné prázdniny a taktiež sa uskutoční stužková slávnosť žiakov IV.U triedy.
Opäť sa v škole uvidíme 4. februára t. j. pondelok.
Mgr. Romana Birošová
riaditeľka školy
Vianočné reminiscencie
Dňa 21. decembra sa na našej škole uskutočnili Vianočné reminiscencie, ktorými sme si pripomenuli zvyky a tradície našich predkov v bohatom kultúrnom programe žiakov. Akciu moderovali žiaci školy Jakub Lejko, IV.U a Lenka Priščáková – Septima. Riaditeľka školy Mgr. Romana Birošová vyhlásila výsledky súťaže o Najkrajšiu vianočnú výzdobu a všetkým popriala krásne a ničím nerušené Vianoce. Súťaž vyhrala trieda IV.U, ktorá si odniesla sladkú odmenu. Po bohatom kultúrnom programe sme si spoločne zaspievali hymnu Vianoc – Tichá noc a vo vianočnej nálade sme sa rozišli domov, aby sme mohli najkrajšie sviatky roka tráviť so svojimi najbližšími.
Mgr. Karina Kováčová, zástupkyňa školy
10
Jazykový workshop
V peknom predvianočnom čase sa v priestoroch našej školy konal jazykový workshop z ruského, slovenského a anglického jazyka, ktorý nám mal osviežiť naše znalosti z týchto jazykov hravou formou. Napríklad v podobe tajničiek, doplňovačiek alebo pexesa. V týchto aktivitách sme si zopakovali veci, ktoré sme sa naučili už dávnejšie , a tak nám ich pani učiteľky pripomenuli a dostali znova do pamäte. Všetky tieto činnosti pre nás pripravili naše pani učiteľky A. Marušinová, M. Marcinková a I. Leshko, ktorým veľmi pekne ďakujeme za obohatenie hodín zábavnejšou formou.
Viktória Kaliničová
II.U1