• Návšteva divadelného predstavenia

• Milan Rúfus povedal, že rozprávky vznikli pre to, aby sa dospelí prebudili. Práve takým muzikálovým príbehom je aj Legenda o zakliatom meste pre malých aj veľkých zasadený do rozprávkového obdobia rytierov a kráľov a krásnych dvorných dám.

Vďaka tomu sme sa aj my elbáci preniesli do mesta hradieb, kde sa mladému kráľovi nechce vládnuť a kde sa rúcajú dávne pravidlá. Celý príbeh sa niesol v znamení určitých životných hodnôt, kde majú svoje miesto láska, obeta, vernosť a priateľské objatie tým, ktorých život niekedy ťažko skúša. Ľudia v tomto meste nemusia pracovať ani vychovávať svoje deti, čítať a písať je zakázané a všetky knihy sú hromadne spálené.

Kto môže pomôcť mestu? To bola otázka, ktorú sme my diváci pochopili až na záver.

Divadelné predstavenie splnilo naše očakávanie. Odniesli sme si zážitky z krásnej hudby, kostýmov a vtipných situačných dialógov.

• Elbáci v Archeoparku

• Archeopark je jediným živým archeologickým múzeom pod holým nebom na Slovensku - je múzeom zážitku.

Aj pre nás a žiakov bol 24.september nezabudnuteľným, pretože nás obohatil o vedomosti z dejín. Pozerali sme a zároveň aj prežívali. Veľké priestranstvo a  30 000 rokov v čase na dosah. Obydlia z piatich období praveku a včasného stredoveku, jednoduchý nábytok a predmety dennej potreby, figuríny v dobových odevoch. Archeopark bol pre nás všetkých dňom zážitku. Aspoň na chvíľu sme sa všetci preniesli do dôb minulých a zakúsili tak  obraz života ľudí v tej – ktorej dobe.

Počasie nám prialo počas celého dňa, a tak sme si po takom príjemnom zážitku dali v Hanušovciach aj chutný obed. Nevadila nám ani výluka na trati, keď sme museli prestupovať v obci Lipníky do autobusu, ktorý nás šťastne doviezol tam aj späť. Verím, že táto exkurzia zanechá hlboké dojmy v srdciach nás všetkých.

PhDr.Andrea Marušinová
            Ing.Tatiana Šefčíková
            Mgr.Miroslava Marcinková

• Zbierka Biela pastelka 2019

• Život je krajší, keď sa v ňom máte o koho oprieť!

To bolo motto verejnej zbierky pre nevidiacich a slabozrakých, ktorá prebehla 20.9.2019 v uliciach slovenských miest pod názvom "Biela pastelka".

Súkromnú strednú odbornú školu ELBA oslovil cieľ verejnej zbierky a aktívne sa jej zúčastnila. Vďaka patrí žiačkam, ktoré realizovali zbierku a ďakujeme aj jednotlivcom za finančné príspevky.

Bc. Ľudmila Lendacká
            koordinátorka ŽŠR

• Turistická vychádzka na Zbojnícky hrad

• Pekná slnečná sobota a chuť pobudnúť v čare prírody motivovali nielen nás učiteľov, ale aj našich študentov. Autobusom sme sa odviezli až do obce Ruská Nová Ves, vystúpili na konečnej zastávke a vybrali sa po vyznačenej turistickej značke smerom na Zbojnícky hrad.

Bolo nám veselo a veľa sme sa spolu rozprávali. Počas cesty sme si robili aj prestávky, aby sme fotografovali a relaxovali v tichu prírody. Keď sme dorazili na vrchol hradu, boli sme očarení prekrásnymi výhľadmi nielen na mesto Prešov, ale aj jeho okolie. Pri takej jasnej oblohe bez mrakov sa nám naskytol pohľad na Vysoké Tatry, Šarišský hrad, Veľký Šariš, Kapušiansky hrad a obec Ruská Nová Ves.

Popri tom všetkom sme však vyhladli, urobili pekný ohník a opiekli klobásky. Zároveň sme naplnili cieľ a obsah dvoch zaujímavých krúžkov: Športovo-turistického a Práce vo photoshope.

Cesta z hradu nám ubehla veľmi rýchlo. Príjemne unavení a spokojní sme sa vrátili domov. „Ďakujeme krásne za výlet“. Táto veta je pre nás učiteľov  vždy odmenou.

Mgr. Eduardo Sosa

• Informácia pre záujemcov o prenájom telocvične

• Oznamujeme, že máme voľnú kapacitu veľkej telocvične rozmer 20x13m v stredu v čase od 15.00 hod. do 20.30 hod. a v piatok od 16.30 hod. do 18.00 hod.

Objednávky prijímame do 20.9.2019.

Sadzba za jednu 60 minútovú hodinu je 16,00 € a 90 minút 20,00 €.

Záujemcovia sa môžu informovať na č. t. 0915 960 532 / Mgr. Zuzana Skurková.

• Športový klubý Slovan Solivar, o.z hľadá NOVÉ TALENTY

• Vážení priatelia, sympatizanti športu,

Týmto Vám dávame do pozornosti nové sídlo Športového klubu Slovan Solivar, o.z, ktorý opäť ožíva a svoju činnosť a aktivity zameriava zatiaľ na futbalový klub.

Od 24.7.2019 je korešpondečnou adresou klubu:

• Smetanova ul. č. 2, Prešov – Solivar (budova S SOŠ ELBA),
            • e-mail: slovan.solivar@elbaci.sk

Pozývame všetkých malých futbalových nadšencov, aby začali budovať svoju športovú kariéru pod vedením kvalifikovaných futbalových trénerov.

Tréningový proces začína už od októbra 2019 na ihrisku „Na Tajchu“, ktorý bude bezplatný.

Kategórie žiakov:

• U9 – narodení po 1. 1. 2011,
            • U11 – narodení po 1. 1. 2009,
            • U13 – narodení po 1. 1. 2007.

KONTAKT: 0915 934 954

Výkonný výbor ŠK Slovan Solivar, o.z.

• Lekvárovo-chlebíkové hody ELBA day 2019

• Prvý piatok v novom školskom roku sa v ELBE opäť varilo a pieklo, no hlavne sa žiakom priblížili regionálne tradície.

Lekvárovo-chlebíkové hody si medzi mladými získali veľkú popularitu, nie len tým že si môžu zamaškrtiť, no v príjemnom prostredí relaxačného altánku vyskúšať aj varenie s dlhoročným a najosvedčenejším spôsobom prípravy lekváru, typickým hlavne pre východ Slovenska.

Vsádzanie bochníkov do pece a správne pečenie zabezpečil tvorca myšlienky lekvárovo-chlebíkových hodov zriaďovateľ škôl ELBA Ing. Emil Blicha.

Podrobný popis z jeho úst nájdete v priloženom videu televízie TV7 .

• Slávnostné otvorenie nového školského roka 2019/2020

• „Dňa 2. septembra sa uskutočnilo, tak ako je to zvykom každý rok, slávnostné otvorenie nového školského roka 2019/2020 na Nádvorí úspechov S SOŠ ELBA, Smetanova 2,  Prešov. Tento školský rok je pre našu školu jubilejný, vstúpili sme do 20-tého šk. roku.  Srdečne vítame všetkých žiakov školy, zvlášť žiakov prvých ročníkov. Všetkým želám úspešný nový školský rok, plný pohody a optimizmu.“

Mgr. Romana Birošová, riaditeľka školy